MoldMate CrN

CrN2MoldMate CrN  şekillendirme kalıpları için özel olarak optimize edilmiş , yüksek aşınma direncine sahip ve sürtünme katsayısı düşük bir kaplama çeşididir.
Sıvama, Derin Çekme, Ezme, Haddeleme ve Bükme gibi soğuk şekil verme işlemleri yapan kalıp ve takımlara uygulanmaktadır.

 

 

MoldMate CrN kaplama ile şekil verme işlemlerinde ortaya çıkan iş parçası yüzeyinde sıvanma, çizik, çatlak, balık sırtı gibi deformasyon sorunları tamamen ortadan kalkmaktadır.

Kağıt, tekstil, plastik ve metal enjeksiyon endüstrisinde olduğu gibi abrazif aşındırıcı etkiler mevcut ise kaplama kalınlığı önem kazanır. MoldMate CrN kaplama iç gerilimlerin düşük olması nedeniyle 10 μm kalınlığa kadar kaplanabilmektedir. Sertliği 2400-2600 HV arasındadır. Yüzey kalitesi ve kayganlığı son derece iyidir.  650 °C’ye kadar olan çalışma sıcaklıklarında stabilitesini kaybetmez.  Kimyasal stabilitesi çok yüksektir, asidik ve bazik ortamlarda kesinlikle çözülme göstermezler.  MoldMate CrN kaplama hem abrazif aşınmaya (çizilme) hem de adhesif aşınmaya (yapışma, sarma) karşı mükemmel dayanıma sahiptir.

Teknik Özellikler

Renk Koyu gümüş
Oksidasyon sıcaklığı 600 – 650 °C
Kaplama sıcaklığı 180 – 400 °C
Sertlik 2400 – 2600 HV
Sürtünme katsayısı 0,40 – 0,45
Kaplama kalınlığı 3 – 10 μm
Elastisite modülü 280 ± 50 GPa